Ćwiczenia i odchudzanie dla początkujących. Co musisz wiedzieć?

ćwiczenia na brzuch

Rozpoczynając odchudzanie wiele osób zaczyna wprowadzenia diety i ćwiczeń. Jest to dobre założenie, jednak bez podstawowej wiedzy często nie prowadzi do upragnionych efektów. Przedstawiamy dziś wskazówki dotyczące ćwiczeń, które zmienią wasze postrzeganie odchudzania.

Trening funkcjonalny – co to i jak go wykonywać?

Trening funkcjonalny jest tylko skomplikowany w swojej nazwie. Ćwiczenia wchodzące w jego skład to tak naprawdę proste ćwiczenia na brzuch czy nogi. Skąd więc jego nazwa? W swoim założeniu ma aktywować do pracy wszystkie grupy mięśni całego ciała, a w rezultacie wpłynąć na poprawę postawy, stabilności sylwetki i lepszą koordynację ruchów. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom do pracy poruszane będą mięśnie głębokie, które, w szczególności u osób pracujących na siedząco czy dopiero zaczynających przygodę z ćwiczeniami, są słabe. Jakie zatem ćwiczenia wykonywać podczas treningu funkcjonalnego?

  • plank, czyli deska,
  • przysiady,
  • wykroki oraz zakroki,
  • wyskoki z przysiadu z ciężarem.

To tylko kilka przykładów ćwiczeń. W treningu funkcjonalnym warto kontrolować wykonywane ruchy i nie dodawać niepotrzebnych wymachów. Do ich wykonania wystarczy ciężar własnego ciała, można jednak dodać dodatkowy sprzęt tj. kettle czy taśmy trx na siłowni. Jeśli nie wiesz jak skomponować ćwiczenia koniecznie sprawdź filmiki profesjonalistów na youtube.

Tylko ćwiczenia na brzuch

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z ćwiczeniami często wychodzą z błędnego przekonania, że wystarczy wykonywać ćwiczenia tylko na określoną partię ciała, gdzie zgromadził się nadmiar tłuszczu. W tym temacie należy obalić 2 zasadnicze mity.

1. Nie ma ćwiczeń tylko na jedną partię ciała

Przykład: Wyszukując na internecie np. ćwiczenia na łydki błędnie oczekujemy, że będą to ruchy aktywujące tylko tą partię ciała. W zestawie ćwiczeń możemy znaleźć wznosy na palce z przysiadu. Co w tym ćwiczeniu jest aktywowane? Będąc w przysiadzie całe nogi – mięśnie pośladków, ud, łydek a także stopy. Przy w znosie dla zachowania stabilizacji całego ciała również brzuch. Ten przykład idealnie pokazuje, że nie da się ćwiczyć tylko na jedną partię ciała, a wręcz jest to niemożliwe i chyba jest to ciekawy i piękny aspekt aktywności fizycznej.

2. Nie istnieją magiczne treningi, które pozwolą na schudnięcie tylko z jednej partii ciała zachowując w niezmienionej formie drugą

Ten punkt nawiązuje do poprzednich rozważań. Nie dajcie się złapać na usługi trenerów, którzy gwarantują wam schudnięcie tylko z np. ud i to jeszcze pewnie w tydzień.

Na koniec – wszystko wymaga czasu

Rozpoczynając „odchudzanie” myślimy dwa tygodnie, góra miesiąc i będzie po sprawie. Jeśli chcemy krótkofalowych efektów i jo-jo to owszem. Pamiętajcie, że aktywność fizyczna nie jest karą. Jest to sposób na zapewnienie szczupłej, ale i zdrowej sylwetki. Żeby to uzyskać należy podejść do odchudzania z głową. Utrata 1-1,5kg na tydzień jest optymalną wartością. Lepiej poświęcić więcej czasu i mieć upragnione efekty wraz ze zdrowiem, niż schudnąć szybko, wrócić do starych nawyków, a w efekcie do stanu początkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.