Historia biegania – jak daleko sięga?

historia biegania

Trening nóg może pozornie nie łączyć się z takimi akcesoriami jak czapka do biegania czy chusta buff, ale tak naprawdę mają ze sobą wiele wspólnego, a mianowicie – bieganie. Bieganie to przecież nic innego, jak kompleksowy trening nóg, połączony z treningiem pleców, brzucha i wielu innych mięśni. Bieganie to najbardziej kompleksowe ćwiczenie na świecie. Jaka jest jego historia? Od jak dawna ludzie znają bieganie jako sport? Przekonaj się sam!

Początki biegania

Ludzie biegają od zawsze. Początkowo nie było oczywiście dyscypliną ani formą spędzania wolnego czasu. W takiej odsłonie pojawiło się w jeszcze przed naszą erą, gdy odbywały się igrzyska olimpijskie, gdy bieganie zaliczano do jednej z najważniejszych sportowych dyscyplin. W IV wieku przed naszą erą, gdy odbyły się ostatnie starożytne igrzyska olimpijskie, bieganie jako dyscyplina odeszło w zapomnienie. Aż do XIX wieku, kiedy ponownie wkupiło się w łaski kibiców.

Starożytne igrzyska olimpijskie

W 776 r. p.n.e odbyły się pierwsze starożytne igrzyska olimpijskie. Bieg na dystans 180-240 metrów był wówczas jedyną dyscypliną w jakiej mierzyli się starożytni Grecy. Później były już biegi na 400 metrów, 5 kilometrów, a w końcu maraton.

Historia maratonu

Wszyscy znają legendę o tym, dlaczego maraton nazywa się maraton. Ale jeśli nie, to teraz jest odpowiedni czas na jej przytoczenie. Starożytni Grecy, gdy zwyciężyli nad Persami w bitwie pod Maratonem w 490 roku przed naszą erą, pewien posłaniec pobiegł aż do Aten, by przekazać nowinę Grekom mieszkającym w stolicy. Trasa z Maratonu do Aten liczy sobie 37 kilometrów. Dzisiejszy maraton biega się na około 42 kilometry. Włączono go do pierwszych nowożytnych igrzysk organizowanych pod koniec XIX wieku na cześć posłańca Filippidesa. Od tego czasu wciąż pojawia się na igrzyskach do cztery lata.

Afryka górą

Na igrzyskach nowożytnych w dyscyplinie biegowej zdecydowanie dominują Afrykańczycy. Nie do końca jest jasne dlaczego, odpowiedź nie wskazuje na konkretny gen ani predyspozycje. Większość naukowców uważa, że to dzięki przystosowaniu Afrykańczyków do biegania wysokościowego – afrykańskie wioski często są położone na wyżynach. Odpowiedź może także leżeć w odpowiedniej diecie – Afrykańczycy jedzą bardzo dużo produktów pochodzenia roślinnego, bogatych w białko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.