Gra bramkarza w futsalu – czym się różni od tej na trawie?

Piłka nożna to nie tylko rozgrywki, które odbywają się na trawiastym boisku. W piłkę można grać na wielu powierzchniach, dlatego mecze odbywają się na asfaltowej nawierzchni, na piasku oraz na parkietach hal sportowych. Zasady są te same: strzelić więcej bramek od przeciwnika. Ostatnią instancją jest oczywiście bramkarz. Czym różni się gra bramkarza w piłce nożnej halowej od tej na klasycznej murawie?

Wielkość bramki

Bramkarz jest jeden, ale liczba zawodników ubranych w jednolite stroje piłkarskie mogących zagrozić jego świątyni jest znacznie większa. Na trawie jest ich dziesiątka, na hali tylko czwórka. Bramkarz ma również swoje pole, w którym może dotykać piłki ręką, ale poza nim, traktowany jest jak każdy inny zawodnik. Na linii końcowej znajdują się bramki. Ta w futsalu jest zdecydowanie mniejsza i ma wymiary 2×3 metry. Piłkarska to 2,44×7,32 metra. Bramkarze na trawie muszą wręcz często “latać” do piłki, podczas gdy futsalowcy częściej rzucają się przed zawodnika, by zmniejszyć kąt.

Piłka do gry

Futsalowe piłki Nike, Adidas i innych firm, muszą być nisko odbijajacymi się. To sprawia, że bramkarz musi jeszcze lepiej grać nogami, a w zamieszaniu ma obowiązek przewidzieć, że piłka spadająca z góry wcale nie odbije się wysoko, a wręcz przyklei do parkietu. Futsalowy bramkarz bardzo często bierze udział w rozgrywaniu akcji i oddaje strzały z dystansu.

Czy bramkarz ma rękawice?

Futsalowi golkiperzy czasami ubierają rękawice bramkarskie. Adidas, Nike czy Puma – to popularni producenci, jednak futsalowych modeli jest stosunkowo niewiele – bramkarze często wybierają grę bez rękawic. W przeciwieństwie do kolegów z trawy mają za to nakolanniki i ochraniacze na łokcie, ponieważ rzucając się przed zawodników, bardzo często wykonują charakterystyczne pady, które bez nich byłyby bardzo bolesne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.