Piłka nożna w Polsce – jakie były jej początki?

Rok 1889 był szczególny dla polskiej piłki nożnej, bowiem to właśnie w tym czasie odnotowano pierwsze pojawienie się futbolówki na krakowskich Błoniach. A jak wyglądała polska piłka nożna w późniejszym czasie? Sprawdźmy to!

Początki piłki nożnej w Polsce

Lata 80 XIX wieku – to właśnie wtedy piłka nożna zaczęła gościć na polskich stadionach w regionach Galicji. W nieco późniejszych latach zaczęły powstawać pierwsze kluby piłkarskie. Jednak, tym najstarszym był Pogoń Lwów, założony w 1904 roku. Niedługo po nim powstała Wisła Kraków oraz Cracovia, czyli kluby funkcjonujące do dnia dzisiejszego. W tym samym roku powstał również Polski Związek Piłki Nożnej, który to przyczynił się do szybkiego rozwoju piłki nożnej w Polsce. Zasługą PZPN-u jest również organizacja pierwszych mistrzostw kraju, które zdobyła Cracovia. 17 lat później – w grudniu 1921 roku rozegrano pierwszy mecz międzypaństwowy. W tej rozgrywce Polacy zmierzyli się z Węgrami na stadionie w Budapeszcie. Niestety, ten mecz okazał się dla nas porażką. Nasi reprezentanci skończyli mecz z wynikiem 1:0 dla gospodarzy. W tym meczu szczęśliwą bramkę strzelił Jeno Szabo.

Drużna narodowa na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu

Rok 1924 był szczęśliwy nie tylko dla piłkarzy, ale również dla lekkoatletów. Głównie ze względu na to, że był to czas, w którym po raz pierwszy w historii Polska wzięła udział w Igrzyskach Olimpijskich. Niewątpliwie udział w tak dużej imprezie sportowej był powodem do dumy, jednak wyniki jakie zostały osiągnięte przez naszych sportowców już nie. Przyglądając się naszej drużynie piłkarskiej, można było zauważyć, że ich gra nie była zadowalająca. Efektem tego, Polska grając swój pierwszy mecz z Węgrami, przegrała 0-5, odpadając tym samym z Igrzysk Olimpijskich.

Puchar Polski, czyli rozgrywki na najwyższym poziomie

Rok 1925 oraz 1926 to właśnie wtedy przeprowadzono pierwsze rozgrywki ligowe. Jako pierwsza drużyna, która sięgnęła po Puchar Polski, była Wisła Kraków pokonując Spartę Lwów 2:1. Niestety na kolejną edycję Pucharu Polski, trzeba było czekać aż 25 lat. W 1951 roku po tytuł mistrza kraju sięgnęła drużyna z Chorzowa.

Jesienna liga piłkarska

Po doskonałym pomyśle organizacji rozgrywek o Puchar Polski, przyszła pora na ligę piłkarską będąca pomysłem większości polskich klubów piłkarskich. Sam pomysł tego typu rozgrywek pojawił się jesienią 1926, jednak sama inauguracja nastąpiła dopiero 3 kwietnia 1927. Po puchar tego turnieju sięgnęła Wisła Kraków.

Reprezentacja Polski na Mistrzostwach Świata

1934 niewątpliwe był czasem szczęśliwym dla polskich piłkarzy, bowiem to właśnie wtedy zadebiutowali oni w eliminacjach do mistrzostw świata. W 1938 Polska zdołała wejść do fazy finałowej, czego zasługą było pokonanie Jugosławii. Niestety, polska drużyna w finałach nie poradziła sobie z Brazylijczykami, którzy sięgnęli po puchar Mistrzostwa Świata pokonując naszych piłkarzy 6:5.

 

Potrzebujesz najlepszej jakości odzieży piłkarskiej? Zajrzyj na https://teamsports.pl/!