Jak powstała piłka nożna, czyli krótka historia tej dyscypliny sportu

piłka nożna

Choć niektóre wzmianki mówią, że już w czasach starożytnych zaczęto próbować grać w piłkę nożną, to jednak rok 1857 uznawany jest za ten, w którym to narodziła się obecnie najpopularniejsza dyscyplina sportu – piłka nożna.

Początki piłki nożnej

Za datę przełomową w historii piłki nożnej, uznaje się rok 1857, kiedy to powstał pierwszy klub piłkarski Sheffield Footbal Club. To właśnie ten klub ustalił zasady gry, z których niewielka część obowiązuje do dziś (np. zakaz łapania piłki ręką). Co ciekawe, zawodnicy mieli obowiązek mieć przy sobie flanelowe czapki w kolorze niebieskim lub czerwonym.
Kilka lat później w Anglii narodziła się pierwsza federacja piłkarska świata – The Football Association, którą to tworzyli przedstawiciele z funkcjonujących 13 klubów świata.
W 1871 roku zaproponowano zorganizowanie pierwszych zawodów piłkarskich pod nazwą „The FA Cup”. Był to turniej przewidziany właśnie dla tych 13 klubów, które przyczyniły się do powstania najstarszej na świecie federacji piłkarskiej. W późniejszym czasie, do rozgrywek dołączyły się jeszcze dwa inne kluby.

30 listopada 1872 – pierwszy mecz międzypaństwowy

1872 rok zapamiętamy jako datę dwóch wielkich wydarzeń w piłce nożnej. Pierwsza z nich to utworzenie w Szkocji kolejnej federacji piłkarskiej. W ten sposób zainaugurowano pierwszy mecz międzypaństwowy, w którym to udział wzięli piłkarze ze Szkocji oraz z Anglii. Niestety, ten mecz zakończył się bezbramkowo. Jednak, przyczynił się on do utworzenia corocznej tradycji rozgrywania meczów, właśnie pomiędzy tymi dwoma Państwami.

Rok 1884 to data Mistrzostw Wielkiej Brytanii. W rozgrywkach tych, rywalizację toczyły 4 kraje brytyjskie – Anglia, Szkocja, Walia oraz Irlandia Północna. Reprezentacja Szkocji okazała się tą najlepsza i to właśnie oni sięgnęli po puchar Mistrzostw Wielkiej Brytanii.

Syndygate Road – najstarszy stadion świata

Syndgate Road to najstarszy stadion świata, kojarzony z miejscem gdzie zapoczątkowano grę w piłkę nożną. To właśnie tam klub piłkarski z Sheffield rozgrywał swoje pierwsze mecze. W porównaniu do dzisiejszych stadionów, ten był zupełnie krzywy. Wiązało się to z tym, że nawet delikatnie kopnięta piłka mogła dotoczyć się sama do pola karnego. Dla jeden z drużyn był to przywilej, a dla drugiej takie boisko działało na niekorzyść. Należy podkreślić, że w tamtych czasach boisko to było bardzo grząskie, co z pewnością źle wpływało na jakość prowadzonej gry. Co ciekawe, taki układ boiska pozostał do dnia dzisiejszego w niezmienionym stanie.

Najlepsze buty piłkarskie? Sprawdź https://teamsports.pl/!